Jo Kebriel Nor tildelt nordisk svømmestipend
Den 17 år gamle para-svømmeren fra Viggja har blitt tildelt 16 000 Euro av den danske Lars Weinaa-stiftelsen, for å satse videre på svømmingen.
Stipendet, som heter Nordic Talent Scholarship, deles hvert år ut til en talentfull utøver i henholdsvis Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island.
I kriteriene heter det at stipendet skal gå til et lovende talent mellom 16 og 21 år, som representerer en idrett tilknyttet NIF. Tildelingen skal skje ut fra sportslige kriterier, men også hensynta utøverens betydning som rollemodell.
Stolt og imponert ordfører
– Jeg vil bare starte med å takke for dette stipendet, som kommer til å hjelpe stort med min videre utvikling. Denne pengesummen kommer til å hjelpe betydelig med for eksempel finansiering av trener, reiser, utstyr, stevner og treningsleirer. Mine drømmer om å gjøre det best mulig i svømming, og bli den beste versjonen av meg selv, har nå blitt mye enklere. Takk til dere som ville satse på meg, jeg setter utrolig stor pris på dette. Veien til EM, VM og Paralympics ble mye lysere for meg nå, ikke bare for pengene, men tanken på at jeg har dere i ryggen, er en enorm stor motivasjonsfaktor for meg, sier Jo Kebriel Nor i pressemeldingen.
Også ordfører i Skaun, Gunn Iversen Stokke, synes det er stas.
– Jeg syns det er svært fortjent at han nå får dette stipendet. Jeg har jo fulgt ham helt siden han vant kommunens kulturstipend i 2021, og er både stolt og svært imponert over alt han har oppnådd, sier Stokke.
Sist oppdatert

Foto: Norges Svømmeforbund / Kay Arild Paulsen
